Wycieczka do Krasiejowa k/Ozimka — najstarsze dinozaury

Wycieczka zorganizowana przez Zakład Stratygrafii Ekosystemowej w dniu 23 czerwca 2001 
 

W Krasiejowie przed zakładem przeróbki. Tym razem pogoda dopisała i w wycieczce uczestniczyły również osoby spoza Uniwersytetu. Przed autobusem – kierownik Zakładu Prof. dr hab. Grzegorz Racki, po lewej dr E. Yazykova i mgr E. Sokiran.

Na poziomie eksploracyjnym w kamieniołomie Prof. dr hab. Jerzy Dzik (IPPAN) przedstawia obecny stan wykopalisk oraz omawia dotychczasowe znaleziska...

... jak również perspektywy powstania w tym miejscu muzeum oraz "paleontologicznego safari" z kopiącymi paleontologami w roli eksponatów.

Stoją w środku: Prof. dr hab. Andrzej Elżanowski (UWr), Prof. dr hab. Jerzy Dzik (w białej koszuli) oraz Prof. dr hab. Grzegorz Racki (w szarym swetrze).

Na terenie wykopalisk pojawiła się wiata ochronna ozdobiona napisem "Krasiejów Dolny"

Profil geologiczny poziomu kościonośnego.

Na przodku, czyli studenci podczas prac wykopaliskowych zdejmując nadkład (fioletowy) odsłaniają poziom kościonośny (zielony).

Zabezpieczanie opatrunkiem gipsowym znaleziska przed odspojeniem go od skały.

Z chirurgiczną precyzją kowala odsłaniane są kolejne partie czaszki metopozaura.

Czaszka metopozaura w "stanie surowym" przed zabezpieczeniem opatrunkiem gipsowym.

My też próbujemy coś znaleźć wśród hałd (najczęściej gołymi rękami).

Członkowie PTPNoZ wpadli na inny pomysł i szukają szczątków płazów i gadów wśród świeżo wyrzucanego na hałdę materiału, ale bez większych rezultatów.

Widok ogólny na poziom eksploracyjny z przygotowanym miejscem pod przyszłe muzeum, którego budynek stanie nad najbardziej bogatym nagromadzeniem kości kręgowców. W środku p. Tadeusz Kurek – emerytowany geolog z Katowickiego Przedsiębiorstwa Geologicznego

Przed bazą terenową Uniwersytetu Opolskiego i Instytutu Paleobiologii PAN. W środku podziwialiśmy wypreparowane i posklejane już czaszki fitozaurów i metopozaurów.

Czas wracać do Sosnowca. W tle żarliwa dyskusja i wymiana uwag na temat znalezisk.

Druga wycieczka była przeciwieństwem pierwszej. Przede wszystkim dopisała pogoda i sprzęt transportowy. Wśród uczestników, poza pracownikami i studentami Wydziału Nauk o Ziemi, byli również pracownicy Oddziału Górnośląskiego Państwowego Instytutu Geologicznego w Sosnowcu oraz członkowie Oddziału Górnośląskiego Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk o Ziemi.
 

[foto W. Krawczyński]

Więcej informacji na temat Krasiejowa:
Wykopaliska paleontologiczne IP PAN
Triasowe płazy i gady z Karsiejowa
Pierwsza wycieczka do Krasiejowa


wykonał W. Krawczyński (2001)
strona ostatnio zmieniona 18.04.2003