Wycieczka do Krasiejowa k/Ozimka — najstarsze dinozaury

Wycieczka zorganizowana przez Zakład Stratygrafii Ekosystemowej w dniu 23 czerwca 2001Wycieczka zaczęła się pechowo od dużego opóźnienia busa. Po wyjeździe spod Wydziału Nauk o Ziemi po trzech godzinach, jadąc okrężną drogą przez Mikołów (dobrze, że nie przez Szczecin albo Ustrzyki Górne), dotarliśmy do Krasiejowa.

Pogoda była przepiękna... dla płazów. Z nieba padało równo. Temperatura spadła do około +10°C. Ale byliśmy bardziej zainteresowani ostatnimi znaleziskami. Po drobnych kłopotach dotarliśmy w końcu do bazy paleontologów, złożonej z dwóch baraków. Nikt w nich nie mieszkał, bowiem skradziono kabel energetyczny.

Kamieniołom-glinianka wygląda imponująco, ale nie w czasie deszczu, gdy widocznym taśmociągiem płynie sobie rzeczka.

Poziom eksploracyjny wyglądał nieciekawie. Szczególnie zejście tam było kłopotliwe bez porządnych gumofilców.

Prace rozpoczęły się od wykopania szurfów próbnych prostopadle do ściany poziomu. Wtedy były one zabezpieczone foliami przed zalaniem wodą i zniszczeniem odsłoniętych kości.

Szczegółowych informacji o stanie wykopalisk i znalezionych okazach dostarczył nam Prof. dr hab. Jerzy Dzik z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk (stojący pod parasolem w lewym górnym rogu zdjęcia).

Prof. J. Dzik pokazuje nam niedawno odkryte czaszki metopozaurów zabezpieczone fragmentami karimat.

Próbujemy własnymi siłami znaleźć choćby fragment kości lub zęba, ale w tym błocie nie mieliśmy szans.

Zdegustowani, ubłoceni i przemoczeni wracamy do busa.

Pech przykleił sie do nas na dobre. W czasie jezdy powrotnej, całe szczęcie, że jeszcze na terenie kamieniołomu, a nie na autostradzie, zgubiliśmy koło i – co gorsze – nakrętki mocujące.

Nasz busik stoi bez kółka w kałuży wody.

Kierowca był zupełnie nieprzygotowany. Nie miał zapasowych nakrętek, a nawet lewarka, żeby podnieść tył. Z pomocą pośpieszyli okoliczni mieszkańcy, tyle że staliśmy w tym miejscu jeszcze przez trzy–cztery godziny. Późnym wieczorem przemoczeni i zmarznięci dotarliśmy pod Wydział.

[foto W. Krawczyński]
 


Więcej informacji na temat Krasiejowa:
Wykopaliska paleontologiczne IP PAN
Triasowe płazy i gady z Karsiejowa
Druga wycieczka do Krasiejowa

wykonał W. Krawczyński (2001)
strona ostatnio zmieniona 18.04.2003